Χαμογελά όλη η Ελλάδα περήφανα: Πρωταθλήτρια στο Ευρωπαϊκό ομάδων βάδην η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη

Στο βάθρο της κορυφής, πάτησε ξανά η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη, η οποία κατέκτησε την πρώτη θέση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ομάδων και αναδείχθηκε πανευρωπαϊκή πρωταθλήτρια στο βάδην.

Πρώτη ξανά η Ελληνίδα αθλήτρια

Πιο αναλυτικά, με επίδοση 1:29.17 στα 20 χιλιόμετρα βάδην, στους αγώνες του Ποντεμπράντι της Τσεχίας, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ανέβασε την Ελλάδα στο υψηλότερο βάθρο, πρόσθεσε ένα ακόμη χρυσό μετάλλιο στη συλλογή της, μετά τα δύο στο ευρωπαϊκό του Μονάχου το 2022.

Μάλιστα, η κορυφαία Ελληνίδα αθλήτρια του βάδην, άφησε μάλιστα πίσω της τη χρυσή Ολυμπιονίκη του αγωνίσματος, Αντονέλλα Παλμιζάνο, η οποία βγήκε δεύτερη, με χρόνο 1:29.19.

Την τρίτη θέση κατέκτησε η Άνα Καμπετσίνα από την Πορτογαλία, με χρόνο 1:29.35.

ΕΥΡΩΠΑΪΚΌ ΠΡΩΤΆΘΛΗΜΑ ΟΜΑΔΩΝ 🇬🇷
📢 Φανταστική Αντιγόνη Ντρισμπιώτη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 20χλμ. Βάδην στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ομάδων στο Ποντεμπραντι με 1.29.17. Συγχαρητήρια στην αθλήτρια μας 💥👏@europeanathletics @adigoni.drisbioti #segas #Athletics #wewalk pic.twitter.com/5spV3yJokg